RSS

Utställning 2022

Uppdateras av Birgitta Vall ulligarden54@gmail.com  

För att få delta på klubbens vinstrikastelista måste ägaren/ägarna vara medlem i Svenska newfoundlandshundklubben. Detta gäller fr.o.m. 1/4 2018.

INT Tävlingar från: Malmö+Ljungskile+Gimo+Värnesborg+Tvååker+Västerås+Eskilstuna+Sandviken+

Nordic Dog Show från: Skara+Hässleholm+Leksand+Vännäs+Borås+Gällivare+Piteå+Märsta+Ransäter+Ronneby+Askersund+ Norrköping+Romakloster+

NAT Tävlingar från: Västerås+Piteå+Norrköping+Tvååker+Alfta+Svenstavik+Överkalix+Ljungskile+Romakloster+Löttorp+ Gimo+Falsterbo+

SNK UTS Tävlingar från: Örkelljunga+Morokulien+Mullsjö dag 1+Mullsjö dag 2+

Hanar   

     

NrNAMNPoängsorSumma
1Peter Pan Platiere Des Avaux20+23+20+28+24115
2Ulligårdens Friend Nice Boy17+5+18+16+2379
3CleBas Wild Card14+22+20+19+75
4Cle Bas Wild Hanock5+22+24+21+72
5Swe-Newfs Arnold-T-Great14+15+5+13+1663
6CleBas Alfalfa17+13+16+5+5+56
7Fagergårds Fight My Dust16+19+5+5+45
8Gigalines Ceddius Cooper5+5+2030
9 Swe-Newfs Big Black Brutus21+5+26
10Disoranto Glow After Dark18+18
11Swe-Newf Asterix17+17
12TopBears Candyman Of Te Mo16+16
12Chiqui Bears Obelix16+16
13TopBears Amazing Prince5+5+10
14 King Of Helluland Belmondo5+5
15

Tikar

NrNamnPoängsorSumma
1Fagergårds Fare From The Shallow22+23+28+24+22119
2CleBas Amulett23+17+15+5+21 81
3Cayzencles Gorgeous Gaby20+20+18+58
4Fagergårds Did It Again Chanell12+21+5+38
5Fagergårds Grand Reserva Espesial15+5+16+36
6TopBears Bibbi Of Gha Doll25+5+ 30
7TopBears Bonita Of Gha Doll16+5+5+ 26
8Newettas Unique Designe in B&W22+ 22
9Fagergårds Diamond Never Die16+5+ 21
10Swe-Newfs Boom-Boom5+ 5
11

Veteranhanar

NrNamnPoängxSumma
1
2
3

Veterantikar

NrNamnPoängSumma
1
2 
3 

Avelsklass Hanar

NrNAMNPOÄNGSumma
1

Avelsklass Tikar

NrNamnPoängSumma
1Topp Bears Prinsesse Molly Of Sifi18+18
1Fagergårds Did It Again Chanel18+18

 Uppfödare klasser

Tävlingar från: Örkelljunga +Malmö+Snk Morokulien+SNK Mullsjö dag 1+2+

1Kennel Fagergårds20+20+20+60
2Kennel CleBas20+18+14+52
3Kennel Swe-News17+17+34
4Kennel Gigalines14+14
5CayZencles14+14

Beräkning av vuxna hundar:

5 utställningsresultat räknas varav minst 1 resultat måste vara från en SNK-utställning med lägst CK

POÄNGSKALA: Bhkl/Btkl 4=12 p, 3=14 p, 2=16 p, 1=18 p, BIR+2 p (=20 p) , endast CK=5 p.

Sedan +1 p/slagen hund i respektive kön med minst CK.Räkneexempel:

totalt 7st hundar med CK i hanhundsklasserna där även hanen blir BIR ger följande:1:a Bhkl- 18+2+6=26p, 2:a Bhkl- 16+5=21p,

3:a Bhkl- 14+4=18p, 4:a Bhkl- 12+3=15p.

 Vid lika poängsumma vinner den hund som har fått högst poäng på en SNK-utställning.

X-trapoäng för hundar som gör SoR eller simprov på officiella prov 2015         

X-tra poäng från den 1 januari 2015 (under förutsättning att de har ck-poäng från SNK-utställning.

År 1. Godkänt SoR (enligt SNK.s officiella vattenprovsregler) och får då 20 X-tra poäng att lägga till i listan, detta gäller 1 gång per hund.
Följande år kan hunden göra ett godkänt “simprov” (50m) och får då 10 X-tra poäng. (Om den uppfyller kraven för deltagande på listan).

Beräkning för veteraner: 5 utställningsresultat räknas varav minst 1 resultat måste vara från en SNK-utställning med lägst CK.

POÄNGSKALA: 4=12 p, 3=14 p, 2=16 p, 1=18 p, BIR+2 p (=20 p).

Endast hundar med CK tilldelas  poäng enligt placering. Sedan +1 p/slagen hund med lägst CK.
Vid lika poängsumma vinner den hund  som har fått högst poäng på en SNK-utställning.

X-tra poäng från den 1 januari 2015 (under förutsättning att hunden har ck poäng från SNK-utställning.)

Hunden får 5 poäng för godkänt SoR  och  2 poäng för varje år hunden gjort ”Simprovet”

Detta gäller så länge hunden ställs ut och uppfyller kraven för deltagande på veteranlistan

Exempel; Efter avlagt SoR har hunden gjort 4 ”Simprov” och får då på veteranlistan tillgodoräkna sig  5+2+2+2+2= 13 p

(ett prov per år så länge hunden ställs i veteranklass)

Detta förslag är framtaget för att premiera våra exteriört vackra, sunda och arbetsdugliga Newfoundlandshundar.

Beräkning av uppfödare/avelshund:

5 utställningsresultat räknas varav minst 1 resultat måste vara från en SNK-utställning med lägst HP

POÄNGSKALA: 4=12 p, 3=14 p, 2=16 p, 1=18 p. Endast grupper med HP tilldelas poäng enligt placering.

Sedan +1 p/slagen grupp med lägst HP

. Vid lika poängsumma vinner den hund som har fått högst poäng på en SNK-utställning

 

Kommentarer inaktiverade.

 
%d bloggare gillar detta: